Security operation

Anasayfa » Security operation

SIEM (Security Information and Event Management)

Günümüzde güvenlik mimarilerinin bileşenlerin sayıları ve karmaşıklığı arttı. Bu büyük ve karmaşık mimarilerde olan olayların gerçek zamanlı izlenmesi ve geriye dönük incelenebilmesi kurumlar için temel bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Yapınızda bulunan logların toplanması, merkezi bir yapıda saklanması, işlenerek aralarında korelasyon oluşturulması ve güvenlik olaylarının gerçekleşmeden ya da gerçekleştiği sırada tespit edilmesi güvenlik operasyonlarında önemli bir yer tutuyor. Bunu sağlamak için hem performans hem de verimlik noktasında en uygun çözümlerin seçilip operasyona entegre edilmesi gerekmektedir. Zamanla gelişen SIEM ürünleri bu işlemleri yapay zeka ve makine öğrenme algoritmalarının da kullanılması ile artık çok daha üst seviyeye taşımış durumdadır. Bu süreçler sadece uygun ürünü konumlandırmakla değil aynı zamanda bunun doğru entegrasyonu ve çıktılarının uzman siber güvenlik mühendisleri tarafından yorumlanması ile katma değerli bir hale gelmektedir.

SOAR (Security Orchestration Automation and Response)

Güvenlik olaylarının tespiti, alınacak aksiyonların belirlenmesi ve sonrasında aksiyon alınması süreçleri güvenlik ekiplerinin çok yoğun bir şekilde gerçekleştirdiği en kritik operasyonlardandır. Bu süreçler hem verimli insan kaynağı kullanımı hem de yapılan işlemlerin hızlı gerçekleştirilmesi noktasında zorluklar içermektedir. SOAR ürünleri günümüzde bu süreçlere çok değerli katkılar sunar. Ekiplerin işlerini kolaylaştırıp hızlandırırken aynı zaman güvenlik seviyesini de üst düzeye çıkararak yüksek bir katma değer sağlamaktadır.

Siber güvenlik operasyon süreçlerinizin otomatikleştirilmesi, operasyon olgunluk seviyesi açısından kurumunuzu en üst seviyeye taşıyacak yaklaşımdır. Çeşitli  kullanım senaryolarının entegre edilerek otomatikleştirilmesi, metriklerin izlenmesi, Playbook’lar oluşturularak süreçlerin tanımlanması yoluyla iş akışlarının otomasyonu, tutarlı ve hızlı müdahale gerçekleştirilmesi, teknik personelin işlerini kolaylaştırıp asıl odaklanmaları gereken yere odaklanmalarını sağlarken süreçlerin insan hatasından arındırılması SOAR’ın operasyonunuza katacağı en önemli değerlerdir.

 

Destel Bilişim Çözümleri
Uçtan uca yüksek erişimli, güvenli performanslı sürekliliği izlenir ve yönetilir mimariler için işletmenize sunduğu ileri düzey teknolojik çözümlerini ve profesyonel hizmetlerini keşfedin.
Bize Ulaşın